Szukaj na tym blogu

wtorek, 2 kwietnia 2013

Imbir

Imbir lekarski jest byliną o dużych, dość sztywnych, eliptycznych liściach i grubym kłączu, które po wysuszeniu i zmieleniu na proszek dostarcza przyprawy kuchennej. Jego kłącza używane są również w postaci świeżej.
Działanie i zastosowanie:
ma właściwości bakteriobójcze i może być z powodzeniem wykorzystywany jako środek konserwujący potrawy. Jego stosowanie daje dobre wyniki w leczeniu zaburzeń trawienia. Wspomaga trawienie pomagając usunąć resztki zalegające w układzie pokarmowym, przyspieszając spalanie i usuwanie substancji szkodliwych. Wskazany jest przy leczeniu przewlekłego zapalenia jelit, przy zatrzymaniu moczu, w reumatyzmie, krwotokach z macicy oraz dolegliwościach śledziony. Jest lekarstwem na kolki i niestrawność. Jedzony w małych ilościach leczy ból brzucha. Ma działanie wiatropędne, dlatego systematycznie stosowany jako przyprawa kulinarna, zapobiega wzdęciom. Zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi, dlatego chroni przed zawałem serca. Herbata z imbiru jest wyśmienitym środkiem przeciw przeziębieniu oraz dobrym środkiem wzmacniającym.

Imbir ma szczególną pozycję wśród przypraw, ponieważ wzmacnia ogień trawienny bez podwyższania poziomu doszy pitta. Jednak takie działanie wykazuje tylko świeży imbir.
Przy kupnie świeżego imbiru wybieraj kłącza jędrne i soczyste. Przed krojeniem, tarciem, siekaniem czy mieleniem na pastę, obierz ze skórki.
Imbir suchy jest ostrzejszy od świeżego. Jedna łyżeczka imbiru suszonego równa się łyżce imbiru świeżego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz