Szukaj na tym blogu

piątek, 7 czerwca 2013

Ajurweda - krótki wstęp

Ajurweda uznawana jest przez wielu badaczy za najstarszą naukę o leczeniu. W tłumaczeniu z sanskrytu wyraz Ajurweda oznacza „naukę o życiu”. Wiedza Ajurwedyjska znana jest w Indiiach od około 5 000 lat i często zwana jest „Matką medycyny”. Jej źródła sięgają starożytnych ksiąg Wedyjskich, a wiedza w nich zawarta była przekazywana ustnie przez mistrzów swoim uczniom. Wiele z zachodnich zasad leczenia metodami naturalnymi ma swoje korzenie w Ajurwedzie, w tym między innymi homeopatia.

Konstytucja Twojego ciała i wewnętrzna równowaga

Ajurweda kładzie duży nacisk na zapobieganie chorobom oraz cieszeniem się dobrym zdrowiem, poprzez poszukiwanie harmonii w życiu stosując pozytywne myślenie, odpowiednie żywienie i tryb życia dla danej osoby, oraz używając ziół i przypraw. Znajomość Ajurwedy pozwala zrozumieć jak stworzyć i utrzymać harmonię pomiędzy ciałem a umysłem i świadomie żyć zgodnie z samym sobą i swoimi potrzebami.
Tak jak każdy z nas ma niepowtarzalny wzór linii papilarnych, tak też każdy z nas ma niepowtarzalny wzór energii życiowej – indywidualne połączenie siły fizycznej, psychicznej i emocjonalnej – który to określa konstytucję. Pod tym pojęciem kryje się jedyna w swoim rodzaju kombinacja cech, która charakteryzuje każdą osobę jako niepowtarzalną indywidualność. Co ważne, konstytucja ciała zostaje zdeterminowane przy poczęciu i przez całe życie pozostaje niezmienna.
Wiele czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, wpływa niszcząco na naszą równowagę, co ma swoje odzwierciedlenie w zaburzeniach konstytucji własnego ciała. Negatywnie wpływa na nas stres zarówno emocjonalny, jak i fizyczny. Źle wpływają na nas negatywne emocje, zła dieta, wybór nieodpowiednich pokarmów, nieodpowiednia praca, złe relacje rodzinne, społeczne ale również rzeczy od nas niezależne, jak np. warunki pogodowe, pora roku, przeżycia traumatyczne i inne. Gdy zrozumiemy działanie tych czynników, można powziąć decyzje i działania w celu zlikwidowania lub zminimalizowania ich skutków lub wyeliminowania przyczyn nierównowagi, dzięki czemu przywrócimy naszą pierwotną konstytucję.

Równoważenie trzech podstawowych energii ciała

Ajurweda rozróżnia trzy podstawowe energie, które są obecne we wszystkich i wszystkim. Ponieważ nie istnieją wyrazy w języku polskim, które oddają sens tych pojęć, używane są oryginalne słowa w sanskrycie, to jest: vata, pitta i kapha. Każde z nich możemy powiązać z zachodzącymi procesami w naszym organizmie.
Według Ajurwedyjskiej filozofii cały kosmos jest wynikiem współgrania ze sobą energii pięciu żywiołów – eteru, powietrza, ognia, wody i ziemi. Vata, pitta i kapha są kombinacjami tych pięciu żywiołów, które przejawiają się we wszystkich stworzeniach. W ciele fizycznym vata jest energią ruchu, pitta energią trawienia i metabolizmu, natomiast kapha jest energią, która tworzy struktury ciała, odżywia je i utrzymuje w całości.
Wszyscy zawierają w sobie każdą z tych energii. Często konstytucje ciała zawierają jednakowo silne dwie energie, dominujące nad trzecią ale istnieją też wyjątki, gdzie wszystkie trzy energie występują w jednakowej ilości lub tylko jedna jest najbardziej wyraźnie zaznaczona.

Przyczynami chorób według Ajurwedy jest złe funkcjonowanie komórki, które jest spowodowane nadmiarem lub brakiem energii vata, pitta lub kapha. Choroby mogą być również powodowane obecnością toksyn w komórce, a z kolei toksyny powstają i gromadzą się z tego samego, wyżej wymienionego powodu.
Wedlug Ajurwedy umysł, ciało i dusza cały czas ze sobą współpracują, aby utrzymać równowagę. Są one postrzegane jako trzy przejawy jednego istnienia. Aby nauczyć się równoważyć ciało, umysł i duszę należy najpierw zrozumieć jak vata, pitta i kapha wpółpracują ze sobą i wpływają na siebie.

Vata jest energią połączoną z ruchem -
składa się ona z eteru i powietrza. Odpowiada za oddychanie, mruganie, ruch mięśni i tkanek, bicie serca, wszystkie ruchy w wewnątrz komórki, jak i zachodzące przez jej błony.
Kiedy vata jest w harmonii jesteśmy kreatywni i elastyczni w działaniu. Kiedy jest w nierównowadze prowadzi do nadmiernego lęku i niepokoju.

Pitta przejawia się w układzie trawiennym -
składa się z ognia i wody. Odpowiada za trawienie, wchłanianie, przyswajanie, odżywienie, metabolizm oraz temperaturę ciała.
Gdy jest zharmonizowana, pitta odpowiada za zrozumienie i inteligencję. Kiedy jest niezrównoważona doprowadza do wybuchów złości, uczucia nienawiści i zazdrości.

Kapha to energia która utrzymuje strukturę ciała – są to kości, mięśnie, ścięgna – oraz zapewnia ona „sklejenie” komórek. Składa się z ziemi i wody. Kapha zapewnia transport wody do wszystkich części ciała i układów. Odżywia stawy i skórę.
Gdy jest zrównoważona, kapha przejawia się w uczuciu miłości, spokoju i wybaczenia. Kiedy jest niezrównoważona prowadzi do nadmiernego przywiązania, chciwości i zazdrości.

Życie stawia przed nami wiele wyzwań, jak i możliwości. Pomimo, że istnieją rzeczy, nad którymi mamy niewielką kontrolę, to przecież istnieją i takie, które są całkowicie zależne od naszych decyzji. Jest to tryb życia i sposób odżywiania. Znając swoją konstytucję ciałą możemy wybierać to, co pozwoli nam wzmacniać ciało, umysł i ducha. A wiedzę i wskazówki, jak, kiedy i co robić, aby sobie nie zaszkodzić, daje nam Ajurweda.

„Harmonia jest w naszej naturze, brak równowagi jest zaburzeniem. Zdrowie jest w naszej naturze, choroba jest zaburzeniem. Kiedy zrozumiemy charakter i strukturę zaburzeń, możemy przywrócić harmonię.” Vasant Lad

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz