Szukaj na tym blogu

czwartek, 6 czerwca 2013

Banany lekarstwem

Banany to cała paleta składników mineralnych i witamin, które mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Owoce te są źródłem energii, dobrego nastroju, piękna, a przy tym są pyszne i lekkostrawne. Uważany jest on za afrodyzjak, owoc odżywiający tkankę mięśniową, nerwową oraz rozrodczą. Francuzi nazwali te owoce "hormonami radości i urody życia".
Banany mają wiele właściwości leczniczych. Zawierają znaczne ilości beta-karotenu, witaminy A, B1, B2, B3 ( PP ), B5, B6, B11, B12, a także witaminę C, D, E i K. Jeden banan zawiera około 500 miligramów potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje równowagę płynów w organizmie. Niedobór potasu może być przyczyną zaburzeń akcji serca, mięśni, nerwów, drażliwości, biegunek i mdłości. Błonnik zawarty w bananach sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak choroba wieńcowa, a w konsekwencji – zawału mięśnia sercowego. Ponadto banan zawiera magnez zwany " minerałem antystresowym ", który wpływa na pracę mózgu, mięśni, budowę kości i zębów.
Banany są jednym z najlepszych źródeł kwasu foliowego, związku które pełni bardzo ważną rolę w życiu każdej przyszłej matki, zapobiega bowiem uszkodzeniom systemu nerwowego płodu. Kwas foliowy chroni również organizm przed nowotworami, wpływa dodatnio na system nerwowy i mózg, a także usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.
Banan bogaty jest też w makroelementy: potas, magnez, fosfor, wapń i sód chroniące przed chorobami serca. Z mikroelementów zawartych w bananie dominują miedź, cynk, selen, fluor, żelazo, mangan i jod. Zawierają też probiotyki, które w jelicie grubym ulegają fermentacji, pobudzając wzrost korzystnych dla zdrowia bakterii probiotycznych. Ich obecność obniża pH w jelitach, skraca czas przebywania treści w przewodzie pokarmowym, ogranicza procesy gnilne, co w efekcie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Spożywanie bananów może zmniejszyć także ryzyko zachorowania na raka nerek. W owocach tych znajdują się duże ilości przeciwutleniaczy fenolowych, szczególnie pomocnych w ochronie nerek. Banany działają regenerująco i wzmacniająco na błonę śluzową żołądka. Zawierają także serotoninę, która pobudza powstawanie śluzu w żołądku oraz jest jednym z przekaźników układu nerwowego i wpływa na dobre samopoczucie.
We Wschodniej Afryce z bananów wytwarza się piwo, natomiast w Południowo - Wschodniej Azji  pąki męskich kwiatów banana spożywa się po ugotowaniu jako warzywo.

Poniżej zamieszczam przykłady kiedy i w jaki sposób podane banany mogą przyjść nam z pomocą:
1. Na zajadanie problemów i emocjonalne, kompulsywne jedzenie, jak również przy skurczach mięśni, zaparciach i hipoglikemii: zjeść 1 dojrzałego banana pokrojonego na kawałeczki, polanego 1 łyżeczką masła klarowanego z dodatkiem szczypty kardamonu.
2. W przypadku suchego kaszlu lub kaszlu, któremu towarzyszy ból w klatce piersiowej: zjeść 1 lub 2 banany z 1 łyżeczką miodu z dodatkiem szczypty mielonego czarnego pieprzu; spożywać 2 lub ​​3 razy dziennie.
3. Przy fizycznym wyczerpaniu i przemęczeniu mięśni: jako posiłek zjeść wymieszane dwa banany, pięć świeżych fig, pięć świeżych daktyli wraz z łyżką miodu oraz 2 szczyptami suchego sproszkowanego imbiru;
4. Na powstrzymanie czkawki: wymieszać 2 pokrojone banany z 1 łyżeczką masła klarowanego, 1/2 łyżeczki miodu i 2 szczyptami suchego sproszkowanego imbiru.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz